Naukowcy z uniwersytetu w Oksfordzie opublikowali badanie, które wskazuje, że odczuwanie bólu przez niemowlęta wiążę się z niższym progiem w porównaniu z osobami dorosłymi, co oznacza, że są one wrażliwsze na tego rodzaju bodźce.
W brytyjskim badaniu wzięło udział 10 zdrowych noworodków w wieku od 1 do 6 dni oraz 10 zdrowych młodych dorosłych. Aktywność układu nerwowego uczestników została oceniona w badaniu czynnościowego rezonansu magnetycznego w stanie spoczynku. Następnie oceniono ich aktywność podczas ucisku na podeszwę stopy, wywołując ból, który naukowcy porównują do dźgania ołówkiem.
Badacze zaobserwowali, że 18 na 20 regionów aktywnych w mózgach dorosłych narażonych na ból było aktywnych również u noworodków. Co ciekawe, dzieci miały identyczną odpowiedź na słaby ból o sile 128 mN, jak dorośli na ból o cztery razy większym natężeniu tj. 512mN. Dowodzi to, że niemowlęta mają próg bólu dużo niższy niż dorośli.
Jeszcze w latach 80 niemowlęta były jedynie zwiotczane do operacji, bez leczenia przeciwbólowego w trakcie zabiegu. W badaniu przeglądowym z 2014 roku na temat leczenia bólu u pacjentów oddziałów neonatologii opisano, iż mimo że noworodki doświadczają tam dziennie średnio 11 bolesnych zabiegów, 60% z nich nie otrzymuje leczenia przeciwbólowego.
➟ Goksan, Sezgi et al. “fMRI reveals neural activity overlap between adult and infant pain” eLife vol. 4 e06356. 21 Apr. 2015, doi:10.7554/eLife.06356
➟ Oxford University, Babies feel pain 'like adults’