Antybiotyki mogą wpływać na skuteczność szczepień

Wyniki badań przeprowadzonych w Australii pod kątem stosowania antybiotyków i skuteczności szczepień mogą mieć istotny wpływ na planowanie programów szczepień.

Eksperyment na modelu zwierzęcym prowadzony przez naukowców z South Australian Health and Medical Research Institute – SAHMRI w Adelaide wykazał, że ekspozycja na antybiotyki w okresie noworodkowym może osłabiać odpowiedź organizmu na powszechnie podawane szczepienia.

Zespół, w skład którego wchodzili również członkowie Molecular Biology Laboratory (EMBL) Australia oraz Flinders University, rozpoczął badania kliniczne, w celu ustalenia czy podobne zjawisko występuje również u ludzi oraz w jaki sposób prawidłowy mikrobiom jelitowy wpływa na skuteczność sztucznej immunizacji.”

Udało nam się wykazać, że bakterie bytujące w jelitach stanowią istotny czynnik ingerujący w kształtowanie odporności niemowlęcia; podawanie antybiotyków w pierwszym roku życia dziecka również może zmieniać sposób w jaki organizm nabywa uodpornienia i reaguje na szczepienia”, zauważa David Lynn.

Badania przedkliniczne z wykorzystaniem myszy wykazały, że podawanie antybiotyków we wczesnym okresie życia prowadzi do zaburzonej odpowiedzi immunologicznej (obserwowanej jako poziom ilości przeciwciał) na 5 preparatów (szczepionka przeciwko gruźlicy, meningokokom typu B i C, pneumokokom, szczepionka skojarzona 6w1). Po 12 tygodniach od immunizacji produkcja przeciwciał u myszy, które otrzymały antybiotyk była słabsza nawet o 50%. Efekt ten nie był widoczny u dorosłych osobników.

„Okazało się, że to nie samo działanie antybiotyku jest przyczyną problemu, lecz rozwój nieprawidłowej mikrobioty po podaniu leku”, dodaje Lynn. „Czynniki genetyczne jak najbardziej odgrywają rolę w tym procesie, ale jak wynika z naszych doświadczeń, wpływ mikrobioty jelitowej na immunogenność szczepionki jest równie ważny, szczególnie jeśli chcemy dalej rozszerzać i udoskonalać programy szczepień.

„Zespół odkrył również, że mikrobiom myszy można przywrócić oraz wspomóc np. probiotykami, prebiotykami czy przeszczepieniem mikrobioty jelitowej (FMT), co skutkowało prawidłową reakcją na szczepienie.


➟ Miriam Anne Lynn et al. Early-Life Antibiotic-Driven Dysbiosis Leads to Dysregulated Vaccine Immune Responses in Mice, Cell Host & Microbe (2018).
➟ Antibiotic prescriptions in infants may impact the effectiveness of important vaccinations.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top
error: Content is protected !!