Matczyne geny wpływają na czas dojrzewania u potomstwa

Okres dojrzewania u chłopców jest związany z wiekiem, w którym ich mamy zaczęły miesiączkować. Badania opublikowane w Human Reproduction wykazały, że im wcześniej kobieta przechodzi pierwszą miesiączkę, tym wcześniej zaczyna dojrzewać jej syn; podobne relacje zaobserwowano między matkami i córkami. Autorzy badania twierdzą, że ich wyniki są zgodne z innymi badaniami sugerującymi, że matczyne geny wpływają na czas dojrzewania dzieci obojga płci.

Naukowcy z Aarhus przeanalizowali grupę 15 822 dzieci urodzonych w Danii w latach 2000-2003. Obserwowano je do października 2016 r. W tym czasie dwukrotnie rozmawiano z matkami – gdy były w ciąży oraz gdy dzieci miały siedem lat. Matki pytano o wiek pierwszej miesiączki. Dzieci od ukończenia 11 roku życia co sześć miesięcy wypełniały ankiety, które obejmowały pytania dotyczące okresu dojrzewania.

“Zauważyliśmy, że matki, które miały pierwsze krwawienie miesięczne w relatywnie młodszym wieku niż ich rówieśniczki, czyli pomiędzy 8. a 11. rokiem życia, rodziły synów, którzy zaczynali dojrzewać wcześniej niż ich rówieśnicy. Największa różnica widoczna była w przypadku włosów pod pachami, które zaczynały rosnąć średnio dwa i pół miesiąca wcześniej. W przypadku mutacji głosu było to dwa miesiące wcześniej, podobnie jak z pierwszym trądzikiem. Pierwsza samoistna ejakulacja pojawiała się około półtora miesiąca wcześniej ” mówi dr Nis Brix z Aarhus.

Podobne obserwacje dotyczyły dziewczynek. Tu największe różnice związane były z rozwojem piersi, który zaczynał się nawet pół roku wcześniej, jeśli matka dojrzewała w młodszym wieku.


➟ S. Sørensen et al, Maternal age at menarche and pubertal development in sons and daughters: a Nationwide Cohort Study, Human Reproduction (2018). DOI: 10.1093/humrep/dey287
➟ European Society of Human Reproduction and Embryology. The age at which women experience their first period is linked to their sons’ age at puberty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *